Egzotyczny przysmak, który przy odrobinie wysiłku i cierpliwości, można przygotować samodzielnie. Dziś prezentujemy Maki - najbardziej rozpoznawalną formę sushi.
Przygotowanie ryżu
Sekretem dobrego sushi jest ryż i jego prawidłowe przygotowanie. Ryż do sushi jest krótszy i grubszy niż normalny ryż.
- W szklanej misce, zalewamy ryż zimną wodą. Mieszamy ręką przez pół minuty i zmieniamy wodę. Proces powtarzamy, do momentu kiedy woda z ryżu będzie przejrzysta (ok. 4-5 razy).
-
Tak przygotowany ryż przenieść do garnka, zalać 2½ filiżanki wody i doprowadzić do wrzenia. Przykryć garnek i zmniejszyć ogień. Gotować na wolnym ogniu bez podnoszenia pokrywki. Po 20 minutach zdjąć z ognia i bez podnoszenia pokrywki pozostawić na kolejne 10 minut.
-
Mieszając ryż dolewać octu ryżowego, aż do połączenia składników.
Przygotowanie nadzienia
- Ostrym nożem pokroić łososia na paski o długości krótszego boku nori i szerokości ok. 3 cm. (Jeśli się to nie uda, wystarczy ułożyć na nori kilka krótszych kawałków obok siebie.)
-
Miąższ awokado pokroić w paski.
-
Ogórka obrać, wybrać gniazda nasienne i pociąć wzdłuż na 3 lub 4 długie pałeczki. Pałeczki z ogórka powinny mieć długość krótszego boku nori.
Przygotowanie sosu
- W miseczce łączymy majonez, drobno posiekaną szalotkę, sos sojowy i sos chilli do smaku.
Układanie sushi
- Do zwinięcia sushi będzie potrzebna specjalna bambusowa mata, która ułatwia prawidłowe zwinięcie nori (aby mata się nie brudziła można ją owinąć folią spożywczą). Na macie układamy nori, dłuższym bokiem do siebie. Moczymy palce w ciepłej wodzie i ok. 1/3 filiżanki ryżu układamy równą warstwą na nori, tak wy wystawał nieco poza lewą i prawą krawędź nori. Pozostawimy jedynie ok. 1-1,5 cm wolnej przestrzeni pod górnym (długim) bokiem nori. Mniej więcej na środku nori układamy składniki nadzienia: rybę, awokado i ogórek, tak by znalazły się na całej długości nori. Nadzienie skropić przygotowanym sosem.
-
Pasek nori bez ryżu zmoczyć palcami, co ułatwi sklejenie sushi.
Zwijanie sushi
- Najbliższy długi brzeg maty bambusowej unosimy i zawijamy do połowy nori, tak by przykryć paski nadzienia. Dociskamy palcami. Kontynuujemy zwijanie maty dociskając ją delikatnie i formując owalny kształt. Pilnujemy by zmoczona górna krawędź nori dobrze się zakleiła. Zdejmujemy matę. Jeśli po bokach powstałego rulonu wystaje nadzienie odcinamy je, ostrym cienkim nożem zamoczonym w ciepłej wodzie.
- Następnie kroimy sushi najpierw na pół, a potem na grube ok. 2,5 cm. plastry.
Sushi podajemy z pastą wasabi, sosem sojowym lub marynowanymi plastrami imbiru.
Ważne, by sushi przygotować tuż przed jego podaniem.
Smacznego!